PRECYZYJNY SIEWNIK PNEUMATYCZNY PSP

Precyzyjny siewnik PSP to dwurzędowy siewnik o pneumatycznym mechanizmie wysiewającym, przeznaczone do wysiewu warzyw drobnonasiennych (marchew, cebula, pietruszka, burak itp).

Konstrukcja tego siewnika składa się z belki nośnej z trójpunktowym układem zawieszenia, do którego zamocowane są poszczególne części siewnika. Siewnik wyposażony jest w wydajny wentylator wytwarzający podciśnienie utrzymujące nasiona oraz nadciśnienie służące do czyszczenia kanału wysiewającego. Napędzany jest on poprzez pas wieloklinowy z WOM ciągnika. Do belki nośnej zamocowane są koła podporowe, które posiadają regulacje wysokości, a jedno z nich służy ponadto do napędzania sekcji roboczych poprzez przekładnie łańcuchową.

Sekcje wysiewające są zamocowane do belki nośnej poprzez trapezowy układ dźwigniowy, który zapewnia precyzje prowadzenia siewnika oraz odpowiednie pokonywanie nierówności pola. Sekcja wysiewająca wykonana jest z aluminium i dzieli się na część podciśnieniową, gdzie nasiona zostają przyssane do tarczy z odpowiednio dobranymi otworami oraz cześć bez podciśnienia gdzie nasiona odpadają od tarczy i poprzez wąż są doprowadzane do redlicy wysiewającej. Tarcza posiada dwa rzędy otworów, każdy rząd zasila oddzielna sekcje wysiewającą. W sekcji znajdują się także dysze przedmuchowe, które czyszczą otworki w tarczy. Ponadto sekcja wyposażona jest także w zgarniaki nasion, które zgarniają ewentualny nadmiar nasion, w przypadku gdyby do otwory przyssało się więcej niż jedno nasionko, co zapewnia precyzje wysiewu. Sekcje napędzane są przez wspólny wał oraz przekładnie, w której poprzez zmianę przełożenia dokonuję się regulacja wysiewu. Tabela wysiewu dla poszczególnych przełożeń jest dostarczana wraz z siewnikiem. Dodatkowym wyposażeniem do sekcji są tarcze wysiewające o większych otworach do nasion takich jak np. burak.

Następnie nasiona trafiają przez węże do redlic wysiewających. Redlice te posiadają regulacje rozstawu oraz głębokości siewu. Redlice te wyposażone są także w stopkę, która wykonuje bruzdę na która spadają nasiona, zagęszczenie gleby w miejscu siewu zapewnia lepsze wschody.

Wyposażone są także w kółka dogniatające nasiona, znajdują się one bezpośrednio za redlicą, redlica posiada przedłużone skrzydełka które zapobiegają zasypywaniu nasion zanim zostaną dogniecione przez kółka. Kółka te są obleczone blachą nierdzewna oraz wyposażone w skrobaki co zapobiega oblepianiu się gleby. Za zespołem wysiewającym znajduję się zgarniak zasypujący nasiona oraz tylne kółko ażurowe, które zapobiega zaskorupianiu się gleby.

Redlice wysiewające są przesunięte względem dzięki czemu siewnik nie ma tendencji do zapychania się.

Dane techniczne oraz podstawowe cechy konstrukcyjne i użytkowe siewnika:

  • możliwość stosowania dowolnej ilości sekcji wysiewających ( 2, 3, 4, 6)
  • siewnik dwurzędowy (regulacja odległości między rzędami od 1 – 12 cm),
  • mechanizm wysiewu: pneumatyczny podciśnieniowy
  • sposób regulacji wysiewu: poprzez zmianę przełożenie między tarczą wysiewającą a kołem napędowym wg tabeli wysiewu
  • mocne, krótkie zawieszenie siewnika, zapewniające precyzyjne prowadzenie oraz zwartość konstrukcji,
  • tylne koło ażurowe, zapobiegające zaskorupianiu się gleby.